обмін досвідом

Предмет: Українська мова
Курс: перший
Професія: «Кухар-кондитер»
Тема програми : Поглиблення і систематизація найважливіших відомостей з орфоепії, фонетики, лексикології, фразеології, будови слова, словотвору, морфології, стилістики
Тема уроку № 9 : ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НА ПРОФЕСІЙНУ ТЕМУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ (УСНО)
Мета:    удосконалювати вміння відтворювати усне висловлювання,
     доповнювати його своїми міркуваннями, збагачувати словниковий запас;
     розвивати зв'язне мовлення, творчі здібності, увагу, пам’ять, аналітико-синтетичне мислення, вміння співпрацювати у парах та малих групах;
виховувати духовність, пошану до обраної професії, повагу до одногрупників, естетичний смак, відповідальність.
Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь і навичок (урок навчального  
      переказу).
Обладнання: записи на дошці, малюнки та фото із зображенням кухарів, проектор, мультимедійна дошка, словнички, бланки для оцінювання та самооцінювання, «Чарівний мішечок», кольорові картки для розподілу на робочі групи.
ХІД УРОКУ:
І. Організація учнів до уроку.
- Добрий день! Перевірте, чи готові ви до уроку, чи все необхідне у вас є на партах. Сьогодні вам знадобляться чернетка, зошит, ручка та олівець.
- Хто черговий?
- Черговий, назвіть хто відсутній на уроці. (Відмічаються відсутні).
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
-  Відгадавши загадку, яка записана на дошці, ви дізнаєтеся кому буде присвячений наш сьогоднішній урок:
Хто на кухні хазяйнує,
Хто каструлями керує,
Із ножем працює вправно 
І смачні готує страви?

                                           (Кухар)
- Хто це? (на дошку вивішуються малюнки та фотографії, де зображені кухарі ).  
- Тож, сьогоднішній урок навчального переказу ми присвятимо представникам нелегкої праці кухаря. Переказувати текст будемо усно. Окрім переказу виконаємо й творче завдання. З тексту переказу, що присвячений кухарям, ви дізнаєтесь про вимоги, які ставляться до представника нелегкої професії, яку до речі і ви собі обрали, а також про знання, які знадобляться при роботі. Думаю, що текст, який ми сьогодні будемо переказувати, допоможе вам у майбутньому стати справжніми майстрами своєї справи.
ІІІ. Основна частина уроку.
3.1. Бесіда за малюнками (Проводиться за стратегією «Обмін думками»).
- Подивіться уважно на фотографії на дошці (додаток 1). Що ви можете сказати щодо зовнішності кухарів? Якою вона повинна бути? (Відповіді учнів).
- На одному з фотокарток ви бачите кухаря в процесі роботи. Як ви можете характеризувати умови праці кухаря? (Відповіді учнів).
- Ви – майбутні кухарі. Чому ви обрали саме цю професію? Ваше ставлення до такої нелегкої, але корисної професії кухаря?
(Вислуховуються всі учні, бажаючі висловити свої думки).
3.2. Робота з віршем.
а) Вступне слово.
- Багато письменників та поетів у своїх віршах, оповіданнях, новелах, казках згадують необхідність та користь професії кухаря, не один раз наголошують на те, що кухарі – це митці, творчі люди.
б) читання вірша у виконанні підготовленого учня.
- Пропоную вам послухати вірш молодої, ще невідомої, але дуже талановитої  поетеси, який присвячений саме майбутнім кухарям:
Майбутній кухар
Майбутній кухар - добрий він по суті,
Людина зла не стане до плити.
І чисті в нього помисли і руки,
Натхненно він прямує до мети.
Він мрійник - а тепер їх дуже мало,
Він кулінар - творець. Він фантазер.
Художник він, бо це мистецька справа
З далеких тих часів і до тепер.
Він музикант – на кухні, як по нотам
Все закипає, піниться, шкварчить.
Ні він не геній, він звичайний кухар.
Так просто ця професія звучить.
Науку він поєднує з шаманством
Весь день ворожить десь коло плити,
Під дзвін тарілок, як під звуки маршу,
Велить він страву до гостей нести.
Він все сказав, він не чекає дяки
Він творить для людей і від душі.
Працює не лише задля подяки,
І всі його творіння як вірші.
Я знаю, що древніші з книг на світі
Це товсті витки кулінарних книг.
Нехай твердять про вічність літописці,
А я б найперше в вічності зберіг
Чарівну прозу про мистецтво їжі
Про таємниці кулінарних всіх доріг.

в)Бесіда за віршем.
- Чи згодні ви зі словами поетеси, що кухар – це творець, митець, фантазер, музикант? (Учні висловлюють думки).
-  Перед вами прочитаний вірш. (Текст вірша виводиться на мультимедійну дошку). Перегляньте його ще раз і скажіть, якими рисами наділений кухар? Який він – майбутній кухар? (Відповіді учнів).
3.3. Переказ тексту.
а) Вступна бесіда з учнями за запитаннями.
- Не один раз ми сьогодні наголошували, що професія кухаря надзвичайно важка, що кухарі повинні мати стійкий характер, бути стриманими та витривалими. Але саме спритні кухарі здані задовольнити споживачів їжею, підняти їм настрій. Ще ми перерахували риси, якими повинен володіти кухар, а це - доброта, розвинена уява, увага, смак, пам’ять та багато інших.
- Які ж знання потрібні кухарю? (Відповіді учнів). 
-  Послухайте текст і порівняйте його зміст з вашими уявленнями про те, яким повинен бути справжній кухар та що потрібно знати, щоб стати видатним кухарем. Крім цього, вам треба дібрати влучний заголовок до тексту.
б) Первинне читання тексту вчителем.

Кухар - одна з найдавніших і вічно сучасна професія. Добрий кухар цінується у всі часи і у всіх народів. Про кухарів, їх мистецтво складають прислів’я і приказки, розповідають легенди. 
Кажуть, що справжній кухар - то унікальне поєднання багатьох талантів. Фантазія, вміння поєднувати продукти, створювати нові страви і прикрашати їх цінувалися завжди. 
Кухар повинен знати технологію приготування усіх видів страв та кулінарних виробів, особливості приготування національних, фірмових страв та страв іноземних кухонь; правила оформлення та подачі порційних страв та страв на замовлення; правила складання бенкетного меню; приготування різних видів тіста та виробів з нього; основи, значення та технологію приготування дієтичного та дитячого харчування; ознаки доброякісності харчових продуктів; умови, строки зберігання та реалізації сирої та готової продукції, напівфабрикатів; санітарно-гігієнічні правила утримання продуктів,  кухні, службових приміщень; правила особистої гігієни; правила використання та призначення обладнання, виробничого інвентарю, інструментів вимірювальних приладів, посуду, тари; дотримуватись правил охорони праці, внутрішнього розпорядку і вимог пожежної безпеки. 
У кухаря обов'язково повинні бути естетичний смак, уява, творчі завдатки. Він повинен мати хороший загальний інтелект, добре розвинені дотик та нюх, координацію рухів рук, високі показники концентрації, переключення, стійкості та об'єму уваги, добре розвинену довготривалу пам’ять. 
Незважаючи на те, що кухар на підприємствах громадського харчування користується встановленими рецептами страв, він може вносити до них зміни в залежності від якості сировини і контингенту споживачів. Кожен ресторан пишається своїми кухарями-професіоналами, як найбільшим скарбом. Адже смак та естетичний вигляд страви - то справа рук кухаря.
Послуги харчування є найважливішою складовою потребою будь-якої людини. Професія кухаря важка, але одночасно цікава, вона приносить людині велике моральне задоволення. Вона дає можливість займатися індивідуальною трудовою діяльністю на підприємствах, ресторанах, кафе.
А ще в народі кажуть: «Щоб кухар з голоду помер, то цього ще й на світі не було!»
в) Бесіда за змістом прочитаного.                                                
Орієнтовні питання бесіди
1.    Яку назву можна дібрати до тексту? (учні пропонують назви тексту, обираємо найвлучнішу).
2.    Які таланти поєднує справжній кухар?
3.    Якими знаннями повинен володіти кухар?
4.    Чи дозволяється кухареві змінювати рецептуру страв?
5.    Якими якостями повинен бути наділений справжній майстер кухарської справи?
6.    Особливості професії «Кухаря»?
7.    Що кажуть у народі про кухарів?
8.    Як ви розумієте значення словосполучень: естетичний вигляд страви. технологія приготування страв?
г) Мовний аналіз тексту. Робота зі словничками.
- В тексті зустрічається чимало слів, значення яких вам можуть бути маловідоме. Це може привести до неповного розуміння змісту почутого тексту. Тому я вам підготувала словнички з тлумаченням таких слів та словосполучень. (Читання тлумачення слів «ланцюжком»).
Словничок
       Порційна страва – оформлення страви для кожного в індивідуальному     посуді.
Банкетне меню – меню, складене спеціально для якоїсь урочистої події.
Контингент – сукупність людей, що становлять подібну з певного погляду групу; склад осіб певної категорії.
Інтелект – це загальна здатність до пізнання і вирішення проблем, яка об'єднує всі пізнавальні здібності індивіда: відчуття, сприйняття, пам'ять, уявлення, мислення, уява.
Відчуття́ — психічний пізнавальний процес, який полягає у відображенні окремих властивостей, предметів та явищ оточуючого світу. 
Сприйняття́ — психічно пізнавальний процес, який полягає у відображенні людиною предметів і явищ, в сукупності всіх їхніх якостей при безпосередній дії на органи чуття.
Переключення уваги - полягає в довільному перенесенні її спрямованості з одного об'єкта на інший.
Стійкість уваги - виявляється у тривалості й зосередженості на об’єкті.
Об'єм уваги - можливість охопити низ­ку об'єктів одночасно
Координація рухів – це інваріантна послідовність окремих рухів, операцій під впливом зовнішніх подій (поява нових предметів, уміння помітити свою руку), які пов'язують одну операцію з іншою. Дитина оволодіває рухами, їх точністю, координує різні його моторні компоненти.
Концентрація – зосередження, скупчення, насичення, об'єднання.
Індивідуальний – особливий для кожного.
- Тепер, коли значення слів вам відоме, складемо з ними власні речення. Працювати будемо в парах (на виконання завдання 2-3 хв.)
- Перевіряємо (учень з кожної пари читає складене речення по черзі).
д) Повторне читання тексту вчителем.
- Зараз я ще раз прочитаю текст. Під час прослуховування тексту ви спостерігаєте за мовою тексту, робите помітки для складання плану.
е) Складання плану.  
Орієнтовний план
1. Кухар - одна з найдавніших і вічно сучасна професія.

2.  Таланти кухаря. 
3. Знання, вміння та навички кухаря.
4.Особистісні якості майстра кухарської справи.
5. Кухарі-професіонали - найбільший скарб.
6. Особливості професійної діяльності
                        7. В народі кажуть…
є) Усний переказ тексту з творчим завданням (робота в групах).
розподіл учнів на групи за допомогою «Чарівного мішечка».
- Зараз кожен з вас із «Чарівного мішечка» дістане кольорову картку.
- Утворіть групи за кольорами.
1 група - червоний
2 група - жовтий
3 група – блакитний
4 група - фіолетовий
•  підготовка груп до переказу тексту.
- У групах підготуйтесь до переказу тексту. Але не забувайте, що переказ з творчим завданням. Тож вам необхідно доповнити текст власними думками та фактами. Можете спиратись на власний життєвий досвід та знання отримані під час навчання в училищі.
•  презентація роботи груп.
- Запрошую представника від кожної групи. Зараз ви будете переказувати текст за складеним планом. Але будьте уважними до відповіді інших учнів, бо в будь-який момент ви  будете продовжувати. (Переказ тексту представниками груп за складеним планом. Вчитель керує процесом переказу: зупиняє учня, що відповідає та назначає того, хто продовжуватиме переказ).
IV. Підсумок уроку.

Оцінювання роботи учнів в групах та самооцінювання.
- У кожного з вас є картка «Оцінювання роботи учнів групи та самооцінювання». Пропоную вам оцінити свою роботу в групі та на уроці взагалі.
- Під час  самооцінювання ви можете використовувати такі судження:
я працював(- ла) на уроці активно;
під час роботи я вносив(-ла) пропозиції, виступав(-ла), записував(-ла) пропозиції інших;
я відповідав(-ла) на запитання;
у мене виникли труднощі під час…
я працював(-ла) не досить активно;
тільки слухав(-ла), нічого не робив (-ла);
заважав(-ла) роботі групи, говорив(-ла) не за темою, голосно і т.п.

V. Домашнє завдання (на вибір).
    Напишіть есе «Кухар – творча професія».
    Доберіть вірші, висловлювання, приказки, загадки, оповідання про професію кухаря.

Немає коментарів:

Дописати коментар